MENU

Не правете това на работното си място (за да го запазите)

rabota

Не правете това на работното си място (за да го запазите)

Часовете, прекарани на работното място, са повече от часовете, прекарани вкъщи (в будно състояние :)), затова е желателно да поддържате добър и миролюбив климат в служебните си взаимоотношения. За да имате уважението на Ръководството и колегите си трябва да си изградите стил на поведение, който да не дразни или обижда екипа, с който работите. Защото дори и да се определяте като кадър-мечта, повярвайте, няма нищо по-изнервящо от служители със следните „качества”:

1. Склонност към интриги. Клюкари има във всяка социална група и това не е толкова лошо, колкото звучи. Дори е доказано, че клюкарстването ободрява и понижава хормоните на стрес. Но когато някой „плете интриги” зад гърба на колектива си и когато това се превърне в негова запазена марка, значи стъпва по тънък лед. Работата е мястото, което осигурява определен начин на живот, а не е кръжок по шушукане и дори да се справяте добре, тази черта помита всички добри впечатления. Бъдете професионалисти и помнете думите на Сократ – „добрите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, а слабите умове обсъждат хората”.

rabota22. Впускане в конфликти. Разногласията с колегите са неизбежни понякога. Всеки има свое виждане и преценка за работата. Случва се дори именно в по-напрегнатите ситуации да се стигне до полезни за всички решения и развръзката да е щастлива. Има обаче един особен вид скандалджии, които са „на всяко гърне похлупак” и влизат в непрекъснати неефективни и досадни спорове, които опъват нервите на всички. Ентусиасти за работа с тях липсват и това е заплаха No 1 за работното им място. Въпрос на време е да подпалят фитила на резултатите от собствените си грешки. Ако усещате, че кипвате по-често от необходимото, работете усилено в полза на спокойствието си и винаги търсете компромиса в спора.
3. Твърде фриволно поведение. Въпросът с морала винаги е бил на дневен ред. Особено в почивките. Необмислените флиртове на работното място (най-вече от страна да дамите) са предпоставка за репутация, от която няма отърване. Подобни заигравки водят до неефективност в задълженията и затруднения в работата на екипа, тъй като се усеща непрекъснато напрежение и склонност към обсъждане на поведението, а не на резултатите от работата. Освен, че е проява на лош вкус, подобно поведение стига и до „високите етажи“. И въпреки че рядко се чува някой да губи работата си, заради леко поведение, не разчитайте на това – бъдете дискретни и ефективни в задачите си. За всичко останало си има следработно време.

4. Несъответстващ дрескод. Всяка компания изисква персоналът й да следва определен дрескод. Щастливци сте, ако ви е позволено да ходите на работа спортно или дори небрежно облечени. Повечето работещи обаче се съобразяват с правилата на обличане и това е важно, за да не стават обект на подигравка или още по-лошо – на мъмрене. Трябва да имате предвид, че дълбоко изрязаното деколте, впитите и къси дрехи, ярките цветове в комбинация с причудливи модели и платове по време на работа са, меко казано, лоша идея. Този стайлинг може да подведе колегите ви и да получавате ниска оценка за постигнатото, само защото нямате адекватен външен вид.

rabota35. Поведение на Единак. Да бъдете самостоятелни в работата си не е най-лошото качество. Често колегите се съобразяват с това и ви оставят да се оправяте, както намерите за добре. Но, ако искате да бъдете успешен служител, трябва да развиете друг тип социални умения, за да работите с вашите колеги и да сте ценна част от екипа. Това ще помогне да изградите прекрасни отношения с тях и шефовете. Ако предпочитате да избягвате комуникацията по време на обедната почивка, рискувате да не бъдете считани за отборен играч.
6. Типаж „това не е моя работа”. Случва се Ръководството да ви натовари с допълнителна работа, която не е част от трудовата ви характеристика. Да, шефът ви много добре знае какво включва вашата работа, но ви поставя цели, които можете да изпълните по най-добрия възможен начин или пак да ги свършите, но повтаряйки, че това не е ваша работа. Последното няма да остане незабелязано (или нечуто). Но нужно ли е да отбелязваме, че все пак сте на работа, а старанието и даването на всичко от вас за гладко течащия работен процес рядко остава незабелязано?

Нека си признаем, че колкото и добре да работи, всеки от нас притежава в някаква степен някое от гореизложените „качества”. Важното е да държим в ръце ключа, който отваря всички врати в службата, а именно – такт и компромис, винаги добра комбинация.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.